A A ADotacje UEkomentarze (0)

Instal Białystok. Wydadzą 46 milionów złotych. Będzie praca dla 110 nowych ludzi.

Przewidujemy siedmiokrotne zwiększenie produkcji - zapowiada Paweł Świderski, prezes Instalu Białystok.

Przewidujemy siedmiokrotne zwiększenie produkcji - zapowiada Paweł Świderski, prezes Instalu Białystok.

Nową wytwórnię konstrukcji stalowych w Folwarku Koplanach (gm. Juchnowiec Kościelny)wybuduje Instal Białystok. Powstanie ona na miejscu starej cegielni. Będzie to najnowocześniejszy tego typu zakład w Polsce.

Zostaną tam wykorzystane nowe technologie - urządzenia niestosowane dłużej niż rok na świecie. Instal otrzymał 18 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stary zakład, w którym wykonuje się obecnie typowe stalowe konstrukcje budowlane jak i skomplikowane elementy nietypowe, zostanie zlikwidowany. W Białymstoku zostaje tylko cześć firmy - ta, która zajmuje się branżą deweloperską.

- Fabryka z Koplanach będzie całkowicie nowym zakładem o wymiarach 170 m długości i 50 m szerokości – chwali się Paweł Świderski, prezes zarządu. – Przewidujemy siedmiokrotne zwiększenie produkcji.

Będzie pracować o 1/3 więcej ludzi

W starej wytwórni pracuje dziś ponad 60 osób. W nowej zostanie zatrudnionych dodatkowo 110 osób. Firma wystąpiła o pozwolenie na budowę nowego obiektu, a w Koplanach trwają już prace rozbiórkowe.
Rozpoczęcie produkcji w nowej wytwórni planowane jest w drugim kwartale 2011 roku.

Wartość całej inwestycji szacowana jest na blisko 46 milionów złotych.
- Jest to inwestycja, która w bardzo wysokim stopniu zadłuży spółkę. A ponieważ dla firmy najważniejsza jest płynność finansowa, aby ją utrzymać, tego typu inwestycje muszą być wspierane programami o wyższej rentowności niż wykonywanie konstrukcji stalowych – tłumaczy prezes Instalu. - Postanowiliśmy wziąć kredyt i planujemy go spłacać z przychodów pochodzących z działalności developerskiej.  Jest to program zabezpieczający.

2009? Jednak na plusie.

Instal jest jedną z największych firm budowlano-montażowych w północno -wschodniej Polsce o rocznych obrotach rzędu 200 milionów zł.
- Zamkniemy ten rok trochę lepiej, niż myśleliśmy – mówi Izydor Gaiński, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych. - Początek 2009 r. zapowiadał się bardzo źle. Do tego stopnia, że obawialiśmy się, że nie osiągniemy dodatniego wyniku finansowego. Teraz już jesteśmy pewni, że jesteśmy na plusie.

W roku 2008 firma zarobiła 14 milionów zł netto. Natomiast w 2009 roku zysk finansowy netto został zamknięty na poziomie 2,5 milionów zł.
- Nie zadowala nas ten wynik, ale jak przyglądamy się temu, co się dzieje w branży, to można powiedzieć, że to nie jest najgorzej – mówi Izydor Gaiński. - Mam nadziej, że rok 2010 będzie lepszy. Mój optymizm bierze się stąd, że mamy już sporo zleceń.

 

O firmie
Zatrudniajacy obecnie ok. 320 osób Instal, może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie spawania, obróbki mechanicznej metali, wypalania i obróbki plastycznej blach. Specjalizuje się również w montażu wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych, technologicznych i sanitarnych, produkcji konstrukcji stalowych, prefabrykatów wentylacyjnych i zbiorników ciśnieniowych.
Świadczy usługi transportowo-sprzętowe oraz prowadzi handel hurtowy wyrobami hutniczymi i instalacyjnymi.
Jako wykonawca znana jest z budowy np. Auchan Białystok, Leroy Merlin czy Szpital MS i Aula WSFiZ Białystok. W 2001 roku firma rozpoczęła działalność developerską.

.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.