A A AAktualnościkomentarze (0)

Nieznośna para

Niesprawna wentylacja i kłopot gotowy – nie da się prowadzić auta z zaparowanymi szybami

Niesprawna wentylacja i kłopot gotowy – nie da się prowadzić auta z zaparowanymi szybami

Niesprawna klimatyzacja i wentylacja są niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia.

 

Po sezonie letnim w klimatyzacji zostaje wilgoć, zanieczyszczenia oraz liczne drobnoustroje – mówi Mirosław Ożlański, kierownik serwisu Inpol-Bosch z Białegostoku. – Jeżeli przed zimą nie oczyścimy układu, to, mimo, ze klimatyzacja będzie wyłączona, my ciągle będziemy oddychać tymi zanieczyszczeniami.
Poza tym, pojawią się problemy z wiecznie zaparowanymi szybami.
 

Konserwacja
 

Dlatego jesienią warto zakonserwować układ klimatyzacji. Stacje obsługi mają do tego specjalne urządzenia. Konserwację przeprowadza się  również po to, by  klimatyzacja nie uległa uszkodzeniu, podczas zimowych miesięcy.
Serwisanci do tego skontrolują cały układ – sprawdzą  ciśnienie robocze, jakość czynnika chłodniczego oraz szczelność instalacji. Sprawna klimatyzacja to nie tylko kwestia zdrowia, ale też bezpieczeństwa. Zły przepływ powietrza w aucie powoduje pogorszenie widoczności i zaparowanie szyb.
– Dobre odprowadzenie pary wodnej zapewniają w aucie dwa elementy – układ grzewczy (termostat) i sprawne działanie nawiewu – mówi  Mirosław Ożlański. – W samochodach z klimatyzacją liczy się ponadto jakość czynnika chłodniczego.
 

Dbaj o filtr
 

Niezależnie, czy nasze auto jest wyposażone w klimatyzację, czy nie, warto przed zimą sprawdzić filtr przeciwpyłkowy. Oczyszcza powietrze, które zasysane jest bezpośrednio znad drogi i wtłaczane przez układ wentylacji albo klimatyzacji do kabiny pasażerskiej.

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.