A A ADotacje UEkomentarze (0)

Rajgród. Modernizacja Yacht Club Arcus

Józef Zarzecki i Jarosław Jabłoński są członkami zarządu rajgrodzkiego Arcusa.

Józef Zarzecki i Jarosław Jabłoński są członkami zarządu rajgrodzkiego Arcusa.

Budowa nowego pomostu. Zagospodarowanie terenu wokół. Wyposażenie pomieszczenia rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Yacht Clubu Arcus w Rajgrodzie szykuje się do modernizacji. Będzie możliwa, jeśli klub dostanie dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Obiekt, od czasu gdy został oddany do użytku w 2003 roku, nie był remontowany. Wymaga więc gruntownej i kosztownej przebudowy. Modernizacja budynku oraz terenów do niego bezpośrednio przyległych nie będzie możliwa bez miliona 700 tysięcy złotych unijnego wsparcia w ramach działania 3.1, kóre dotyczy rozwoju atrakcyjności turystycznej regionu. Istotną zmianą, jaka zostanie wprowadzona wewnątrz budynku, będzie zamontowanie mobilnych ścianek, które przedzielą główny hol na kilka mniejszych pomieszczeń.
– Gdy odbywać się będzie ważna narada lub spotkanie, z pozostałych pomieszczeń będzie można swobodnie korzystać bez obawy, że komuś przeszkodzimy – tłumaczy Józef Zarzecki, kierownik rajgrodzkiego ośrodka.

Zobacz: Turystyka / RPO. 120 milionów - to wartość inwestycji zaplanowanych przez podlaskich przedsiębiorców.

Sala do rehabilitacji

Ważnym elementem modernizacji będzie również stworzenie pomieszczenia rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, a także remont łazienek i tarasów. Wymienione zostaną również okna, elewacja budynku oraz chodniki.
– Jeśli otrzymamy dofinansowanie na pewno wybudowany zostanie nowy pomost - mówi Zarzecki. – Powstanie dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajduje się obecny.

Ale to nie wszystko, co zostanie zmodernizowane. Nabrzeże portowe wymaga utwardzenia i oświetlenia. Niezbędne jest również stanowisko do tankowania czystej wody na jachty oraz stanowisko do ładowania akumulatorów. Równie ważnym urządzeniem, niezbędnym dla dobrego funkcjonowania portu, jest dźwig slipowy służący zarówno do wodowania, jak i wyciągania łódek z jeziora.

- Od wielu lat korzystamy z dźwigu zewnętrznego, który przyjeżdża do nas z Grajewa lub Augustowa - tłumaczy kierownik ośrodka. - Jest to jednak przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Dlatego w projekcie ujęliśmy również montaż tego urządzenia.

Cztery gwiazdki

Yacht Club Arcus znajduje się w czołówce portów pojezierzy Polski północno-wschodniej.  Obiekt otrzymał cztery gwiazdki w 5-stopniowej skali w dorocznym spisie portów i przystani na sezon 2010. Lepszy okazał się tylko Szekla Port w Augustowie. Warto zauważyć, że rajgrodzki Arcus jest jedynym ośrodkiem w Polsce w pełni przystosowanym dla osób niepełnosprawnych.

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.