A A AAktualnościkomentarze (18)

Robert Żyliński będzie odwołany ze stanowiska prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Robert Żyliński będzie odwołany ze stanowiska prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Dziś w południe zbiera się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jednym z punktów zebrania jest odwołanie ze stanowiska prezesa SSSE Roberta Żylińskiego.

- Sześć lat – bez czterech miesięcy – w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i kropka. Czas się żegnać. Bez żalu i z ogromną satysfakcją z tego, co wspólnie udało się zrobić - komentuje Robert Żyliński. - To dobry moment na podsumowanie, za którymi zwykle nie przepadam. Moim zdaniem ciekawsze jest to, co przed nami. O tych wszystkich nowych firmach, które pojawiły się w Suwalskiej Strefie, setkach milionów złotych zainwestowanych w regionie, czy tysiącach nowych miejsc pracy, byli Państwo informowani na bieżąco. Jednak w międzyczasie wydarzyło się coś dużo bardziej znaczącego, o którym niewielu mówiło wprost.

Podlasie nie jest Polską B, jak zwykło się o nas mówić. Ba, jak sami to sobie wmawialiśmy. Właśnie przykład Suwalskie Strefy pokazuje, że tu można osiągnąć sukces. Drogi, lotniska, kolej – to wszystko jest ważne. Kluczem są jednak ludzie. Wykształceni, z otwartymi głowami i z pasją. To jest nasza przewaga konkurencyjna. Drogi i kolej kiedyś w końcu i u nas powstaną. Wtedy będziemy jeszcze lepsi.

Najważniejsze jest to, że zmieniliśmy mentalność. Wyzbywamy się kompleksu „tylko w Warszawie” i podlaskiej niemocy. I zaczynamy traktować to zupełnie naturalnie, jakby to zawsze u nas było. Sześć lat temu działające podstrefy SSSE były w tylko w Suwałkach, Ełku, Gołdapi, a ta w Białymstoku była dopiero łąką porośniętą chwastami. Z resztą sama Strefa jako spółka była też w kiepskim stanie. Ogromny dług, zastawione nieruchomości i wizja komornika, który przyjdzie i zgasi światło w siedzibie SSSE. Ale udało się.
Dziś podstref jest 18, a wkrótce pewnie będą kolejne (Augustów właśnie zgłosił swój akces). Samorządowcy też zrozumieli, że ich rolą nie jest już tylko pilnowanie dziur w drogach i chodnikach, ale też odpowiedzialność za miejsca pracy mieszkańców - to słowa burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego, które często powtarzam.
Zyskaliśmy też pretekst do poważnych dyskusji gospodarczych. Gdzie jest teraz gospodarcza stolica regionu? Czy to na pewno jest jeszcze Białystok? Czy może gospodarczo świetnie rozwijające się Suwałki z jednocyfrowym bezrobociem, a może Bielsk Podlaski i okolice? Wysokie Mazowieckie? Ktoś mógłby na ten temat napisać ciekawy artykuł.
Po sześciu latach pracy w Suwalskie Specjalnej Strefie Ekonomicznej mam wielką satysfakcję z tego co udało się nam osiągnąć. Wiem też, że tego nie da się już zatrzymać. Jesteśmy skazani na sukces.

 

 

Więcej na temat: Robert Żyliński, SSSE

Komentarze (18)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.